3 mýty, které kolují o dřevostavbách a nejsou pravda
Bydlení

3 mýty, které kolují o dřevostavbách a nejsou pravda

Mnoho lidí uvažuje nad stavbou dřevostavby. Důvod je prostý – je to snadné, rychlé a méně nákladné řešení, na jehož konci se nachází opravdu krásný příbytek, kde člověk jenom založí rodinu a zasadí strom. Bohužel se mezi námi najdou jedinci, kteří toto řešení značně shazují. Domnívají se, že dřevo jako takové není zrovna nejlepším materiálem a že svou kvalitou ani zdaleka nedosahuje cihel a malty. Jak to tedy je? Prozraďme si mýty, které o dřevostavbách kolují a které rozhodně nejsou pravda.

V zimě zima, v léta horko

To, že svou životností dřevostavby hravě strčí do kapsy i nemovitosti z cihel a malty nemusíme připomínat. To je už holý fakt, který byl na mnoha internetových portálech objasnil. My si však pojďme vyvrátit další mýtus, který se dřevostaveb na klíč týká. A tím je ten, že v létě je v dřevostavbách příliš horko a v zimě zase ukrutné chladno. 

Ano, dřevo se pyšní tepelněizolačními vlastnostmi, ale neznamená to, že udržuje v domácnosti to, co koluje venku. Dřevo má minimální vodivost tepla, což znamená, že propouští minimum tepla. Slibuje minimum tepelných ztrát, což je z ekonomického i ekologického hlediska skvělé. 

Slabé stěny a nízká zvukotěsnost

Mnozí do dřevostaveb nechtějí nastoupit, a to z jednoho prostého důvodu, a sice že se obávají, že půjde všechno slyšet. Že jsou stěny dřevostaveb tak moc tenké, že slibují pouze minimum soukromí. Ale to je jenom další mýtus v pořadí, který se s těmito řešeními pojí. A to je opět velká škoda.

Je sice pravdou, že tloušťka stěn bývá u dřevostaveb o něco menší než u zdí z cihel a malty, ale to neznamená, že půjde všechno slyšet. Dřevostavby jsou dnes stavěny opravdu důmyslně s volbou takových materiálů, které zvukotěsnost zajišťují. Dřevo opravdu nevodí zvuk nekontrolovatelně. 

Hlavně nesmí vypuknout požár

To si nepřejete v žádném případě, a to ani v případě nemovitostí postavených z cihel a malty. Konstrukce dřevostaveb je speciálně ošetřena, aby se nepodrobila plamenům. Spíše dříve chytne zařízení interiéru než samotná konstrukce, ale to platí i u domů z cihel a malty.