Ceny nemovitostí v roce 2023: jak to vypadá?
Bydlení

Ceny nemovitostí v roce 2023: jak to vypadá? 

Přemýšlíte nad tím, že si koupíte nemovitost v příštím roce? Možná se ptáte, jestli je aktuální situace zrovna příznivá nebo jestli se vyplatí počkat. Pojďme se podívat na predikci nadcházejících měsíců a řekněme si, jestli jsou nemovitosti v současné době skutečně investicí ke zvážení nebo jestli se vyplatí vytrvalost. 

Růst bude pronásledován strmým pádem 

Poslední predikce, které vyřkli analytici, zatím počítají s tím, že ceny nemovitostí budou klesat. To zní velmi pozitivně, vezmeme-li v potaz, že v posledních letech hodnoty bytových jednotek a rodinných domů výrazně rostly a dotýkaly se svých rekordních výšin. Blížící se klesání cen je zapříčiněno hlavně aktuální velmi nejistou situací a také velmi ochlazenou poptávkou, která je právě reakcí na zvyšující se inflaci, rostoucí ceny energií a také na pokračující ekonomickou krizi, která se nyní dostává do bodu nepříjemné recese.  

I když by člověk byl rád za to, že ceny nemovitostí budou klesat, běžný smrtelník příliš nejásá, protože banky vlivem aktuální krize a v touze ochránit své peníze znesnadňují pořízení nemovitosti. Hypoteční úvěry jsou nyní velmi nevýhodné po stránce úroků, stejně tak jejich získání není snadné. Po dlouhých měsících, kdy úroky hledaly své pomyslné dno, během velmi krátké doby dosáhly svých rekordních hodnot a zde se neočekává pád. 

Mnoho faktorů spějících k nižší poptávce 

Všechny zmiňované skutečnosti naznačují tedy jedno – že ceny nemovitostí v roce 2023 skutečně budou padat. Všechny totiž spějí k nižší poptávce po bytových jednotkách, rodinných domech i pozemcích. Podle všeho by měla být poptávka po nemovitostech nižší až o desítky procent, což se přesně toutéž měrou promítne na jejich ceně.  

Podle odhadů se může cena nemovitostí propadnout až o 70 %, ale je to nyní pouze odhad, který vyplývá z aktuálních informací a ekonomických skutečností.