Chystáte svatbu? Prozradíme, kolik bude stát
Finance

Chystáte svatbu? Prozradíme, kolik bude stát

Svatba je jednoznačně jeden z nejkrásnějších dnů v životě. Obvykle je to jen jednou za život tento den, proto chcete, aby byl nejkouzelnější a nejkrásnější. Pravdou však je, že ne vždy lze realizovat všechno, co od svatby očekáváte nebo co na ní chcete mít. Přece jen svatba není zrovna levná záležitost, ti, kteří si ji hradí sami bez pomoci rodičů často škudlí peníze všude, kde se dá. V případě, že patříte k lidem, kteří se chystají brát nebo kteří chystají svatbu, prozradíme vám, na kolik vás taková svatba zhruba vyjde.

Bohužel svatba se opravdu řadí k těm nezapomenutelným okamžikům, za které se musí platit. Bohužel za ni nezaplatíte pár stovek, ale několik desítek tisíc korun. Nedávné průzkumy odhalily, jak tomu je u svateb v České republice. Možná vás překvapí, že až padesát procent respondentů hradila náklady na svatbu ze svého.

Nejdražší mají svatby mladí lidé

Z průzkumů vyplývá, že Češi za svatbu zaplatí v průměru dvacet až padesát tisíc korun. Z výsledků průzkumu ale také vyplývá, že ty nejdražší svatby mají mladí snoubenci, kteří chtějí mít svatbu někde v zahraničí. Podle výsledků každý pátý pár zaplatil za svatbu více jak padesát tisíc korun, necelá pětina respondentů uhradila za svatbu deset tisíc korun, největší množství snoubenců zaplatilo za svatbu od dvaceti do padesáti tisíc korun.

Jaké svatby vyjdou nejlevněji a jaké naopak nejdráže?

Nabízí se otázka, kdy je svatba nejlevnější a kdy naopak nejdražší. Pokud se snoubenci oddají jen za přítomnosti svědků na úřadě, je to nejlevnější řešení. Správní poplatky vyjdou na tři tisíce korun, přičíst k tomu lze jen výdaje za prstýnky a půjčené šaty, případně za oběd v restauraci. Takovou svatbu nejčastěji volí páry nad padesát let.

Snoubenci od pětadvaceti do pětatřiceti let však mají nejnákladnější svatby. Často chtějí svatbu o velkém množství lidí, pronajmou si uzavřené prostranství, zaplatí fotografy, DJe a sladký bar. Z tuzemských svateb se však začíná stávat jakási rarita, lidé se chtějí brát v zahraničí, kde svatba může vyjít i na několik stovek tisíc korun.