Co je to franšíza aneb poznejte nový druh podnikání
Podnikání

Co je to franšíza aneb poznejte nový druh podnikání

Začít podnikat může po čase plně nahradit vaše zaměstnání, pokud se vám začne dařit. Jestliže jste nikdy nepodnikali, pak nejspíš nevíte, co se pod tímto procesem skrývá. V případě, že se pouštíte do podnikání v oboru, který vyžaduje příliš vysoký finanční kapitál, může se jednoduše stát, že neuspějete a přijdete o všechny své peníze. Řešení se však nabízí ve franšíze. Jde o druh podnikání, který vám ulehčí začátek, protože budete podnikat pod již existující značkou. Ta může být na trhu i přes 20 let, záleží na tom, jakou firmu si zvolíte. Pojďme se však podívat na to, co se pod franšízou skrývá.

Co je to franšíza aneb poznejte nový druh podnikání

Franšíza je druh podnikání, ve kterém podnikáte pod známou obchodní značkou a využíváte jejich know-how. To získáte tím, že si u dané společnosti zakoupíte licenci. Setkat se s franšízou můžete například u realitních kanceláří. V tomto oboru má franšízu prakticky každá druhá realitní kancelář. Další známou franšízou je například Mc Donald‘s. Ten je ovšem poněkud dražší, na druhou stranu je zde větší šance na získání vlastního kapitálu zpět.

Co je to franšíza

Jakmile provedete transakci za licenci, budou vám dodány veškeré dokumenty a vybavení. Pomocí know-how dané společnosti získáte větší šanci na úspěch, protože své peníze nebudete vkládat do rozjezdu nové značky, což by mohlo trvat poněkud déle. Mimo jiné nemáte jistotu, že uspějete, protože rozjezd podnikání vyžaduje daleko více než jen finanční prostředky. Musíte skvěle zvládat strategii a know-how. Ve franšíze máte vše hotové, včetně rozjeté značky.

Cena licencí se pohybuje dle vámi vybrané společnosti

Je pochopitelné, že licence realitní kanceláře bude stát méně než například Mc Donaldu. U realitní kanceláře ovšem musíte počítat s tím, že návratnost investice bude trvat déle. Jestliže vás bude zajímat počáteční investice za platbu licence, počítejte s částkou od 300 tisíc korun výše. To rozhodně není konečná suma, protože budete muset mít finanční rezervu také na prostory, lidi apod.