Co znamená pojem americká hypotéka?
Finance

Co znamená pojem americká hypotéka?  

Pod pojmem hypotéka si každý z nás představí úvěr na vlastní bydlení. Co ale znamená pojem americká hypotéka? Na co se vlastně peníze budou používat?  

Nejen na bydlení?  

U klasické hypotéky je důležitou podmínkou pro její udělení nutnost doložit její použití na uhrazení nákupu vlastního bydlení. Americká hypotéka toto nemusí dodržovat. Jedná se totiž o úvěr, který může sloužit i ke koupi čehokoliv jiného. Peníze zkrátka můžete opoužít pro váš libovolný projekt. 

Klasickou hypotéku musíme použít pro nákup pozemku, pro nákup nemovitosti, nebo pro rekonstrukci bydlení. V případě americké hypotéky jsou ale podmínky rozdílné.  

Zástavní právo k nemovitosti 

Pod pojmem americká hypotéka se tedy nachází bankovní produkt, který je možné použít pro nákup prakticky čehokoliv. Stále zde ale zůstává důležitá podmínka. Pro tento druh úvěru, který je tedy neúčelový, je nutnost zajistit jej zástavním právem k nemovitosti, která se nachází na území České republiky, je zapsána v Katastru nemovitostí a slouží k bydlení.  

Není lepší spotřebitelský úvěr?  

Když si chci vzít úvěr na cokoliv, proč si sjednávat americkou hypotéku a ne běžný spotřebitelský úvěr? Odpověď je nasnadě. Americká hypotéka má prostě nižší úrokovou sazbu. Jelikož je zastavena nemovitost, je pro banku možné nabídnout o něco lepší podmínky právě u tohoto produktu. U americké hypotéky se splatnost může pohybovat až v úrovni dvaceti let. Spotřebitelské úvěry se většinou zakládají na dobu osmi nebo deseti let.  

Na co lze americkou hypotéku použít? 

Jak jsme již zmínili, jedná se o neúčelový úvěr. Je tedy na vás, jak s financemi naložíte. Lidé tento druh půjčky využívají například pro nákup movitých věcí, nebo například pro konsolidaci půjček. Současně se také tato hypotéka může stát vhodnou formou, jak splácet kontokorenty nebo kreditní karty. 

Úroková sazba je u tohoto druhu půjčky garantována většinou po dobu tří nebo pěti let.