FIO e-broker: cesta, jak zhodnocovat své peníze?
Finance

FIO e-broker: cesta, jak zhodnocovat své peníze? 

Kam a jak uložit své peníze, jak s nimi nakládat, aby neztrácely svou hodnotu a do čeho investovat? To jsou otázky, které si v poslední době klade pravděpodobně úplně každý. Možností je spousta. Fondy, kryptoměny nebo akcie. Na českém trhu operuje také několik subjektů, které s nákupy a prodejem akcií pomáhají. Patří mezi ně například FIO e-broker. O co se jedná a lze se na tento subjekt spolehnout? Přinášíme vám od všeho trochu: jak se přihlásit, jak celý proces funguje, a i naši malou recenzi.  

Ideální pro české uživatele 

FIO e-broker je provozovaný FIO bankou a českému uživateli pomáhá s nákupem, prodejem akcií, ETF, dluhopisů a dalších. Orientuje se opravdu jen a pouze na české zákazníky, proto se nepouští na zahraniční trh. Výhodou je i to, že v České republice má několik poboček a podléhá regulaci České národní banky.  

Prvotní přihlášení můžete provést přes demo účet a přístup k FIO e-broker můžete získat přes webový prohlížeč nebo přes aplikaci, která je dostupná jak uživatelům na Android i iOS a je v češtině, což je příznivé pro většinu uživatelů. Jistým mínusem je neoptimalizovaná aplikace, která neumí pracovat s rozlišením nejnovějších telefonů, a také neresponzivní rozlišení na webu, kdy na ploše je velké množství volného místa a některé prvky, které jsou pro mnohé důležité, jsou obtížně k nalezení.  

Kategorie přehledně spolu 

V horním menu vidíte základní kategorie jako obchody, peníze, cenné papíry, finanční reporty, přehledy a vyhledávání. Je asi jasné, co se skrývá pod každou z nich, není ale od věci zmínit, že v kategorii peníze můžete částku konvertovat do měny, která je s aktuálním kurzem pro vás ta nejvýhodnější.  

V záložce portfolio je pak k vidění nejzákladnější stav vašich obchodů a nabídky FIO e-broker. Je tam tedy Burza cenných papírů Praha, US Futures, Podílové fondy a mimoburzovní obchody. Pokud se chceme podívat na konkrétní akcie, které chceme obchodovat, je třeba si najít příslušný objekt a po kliknutí na lupu zobrazit detailní graf.  

Jistou nevýhodou je, že po kliknutí na lupu se zobrazí vyskakovací okno, které je neoptimalizované. Na jeho spodní části si však lze nastavit rozlišení, které je možné uložit tak, aby bylo pro následné operace už dostupné. Obchodování pak probíhá přes znaménka + a – vedle nápisu objektu. Plus značí nákup, mínus prodej.  

V sekci cenné papíry pak naleznete fundamentální analýzu se všemi důležitými informacemi jako tržní kapitalizací, účetní hodnotou na akcii, tržby, zisk na akcii, rentabilitu a další. V aplikaci zároveň najdete i finanční reporty, které vám zobrazí všechny důležité ukazatele.  

Obchodní účet si můžete založit na jakékoliv pobočce FIO banky, kterých je v České republice více než 90. Abyste si účet vytvořili, nemusíte být klientem FIO banky, stačí jen zajít na pobočku a požádat o účet FIO e-broker. Pokud byste paralelně s tím chtěli zařídit i bankovní účet, je to samozřejmě možné, nikoliv nutné.  

Pro založení účtu však není nutné chodit osobně na pobočku, lze to udělat i online, nicméně to už musíte být klientem FIO banky. Skrze internetové bankovnictví se prokliknete na Nový produkt a zvolíte možnost Obchodní účet pro investování. Po vyplnění několika formulářů vykonáte různé administrativní kroky jako podpis smlouvy, vyplnění údajů a změna hesla. Následně na vás bude čekat vyplnění investičního dotazníku, který má jediný účel: zjistit, jak na tom jste se znalostmi ohledně investování.  

Jak už je zmíněno výše, před založením oficiálního účtu můžete na FIO e-broker fungovat skrze demo účet, kde si můžete vyzkoušet základní obchodování a prvky, které platforma nabízí. Nicméně založení a vedení obchodního účtu je zdarma, pokud však chcete přístup k nejnovějším burzovním informacím, musíte si zaplatit 780 Kč.  

FIO e-broker je tedy poměrně dobrým pomocníkem v oblasti akcií a dalších, nicméně při jeho používání musíte počítat s ne zcela optimalizovaným prostředím a tím, že vše není přizpůsobeno dokonalému uživatelskému zážitku. Nicméně nesporná pozitiva, například operování v českém jazyce, tuzemské zázemí a další z nástroje dělají skvělého pomocníka v oblasti investování.