Robotizace je v současné době poměrně žhavé téma, kterým se zabývám nejen my, Češi, ale také jiné země, které trápí velká zaměstnanost a naopak velmi nízká nezaměstnanost. Zaměstnavatelé nevědí, co mají dělat. Potřebují zaplnit volná pracovní místa, na něž se bohužel nehrnou ani zahraniční obyvatelé. Nejlepší a pomalu i jediné možné řešení, jak tuto situaci vyřešit, aniž by musela firma zkrachovat, je, že se firmy rozhodnou investovat do robotů. Jenže jak to bude s daněmi v případě robotizace?
Pokud bude skutečně nutné se na robotizaci zaměřit, bude se na to muset nějak reagovat, a to konkrétně tak, že se zavedou daně za roboty. Tuto myšlenku v nedávné době nadhodil zakladatel společnosti Microsoft BIll Gates, který se dnes drží na druhé příčce v žebříčku nejbohatších lidí světa.
Z aktuálních informací vyplývá, že roboti budou moct zastat skoro padesát procent každodenních činností. Pořízení robotů však bude mít negativní dopad na samotné pracovníky, jelikož ti na rozdíl od robotů platí daně a platí také sociální odvody. Aby tedy všechno bylo vyrovnané, ideální by bylo, kdyby se platila daň i za roboty.
Roboti najednou nejsou tak skvělou možností
Jelikož se tato myšlenka zavést daně zalíbila, mnozí zaměstnavatelé se bojí, jak velká daň bude. Najednou robotizace není tak dobrý nápad, jakým se původně toto zdálo být. Pokud tedy roboti budou součástí firem, podle všeho je neodkladné změnit i daňové prostředí.
Buď kapitál, nebo práce
Podle Billa Gatese se buď musí zdanit kapitál, nebo práce. A roboti jsou podle něj kapitálové zboží, které se vztahuje k samotné práci a na samotné práci se podílí. Jeho myšlenka se zalíbila zejména všem odborářům v Česku, kteří v případě, že se do firem skutečně nahrnou roboti a zaměstnanci tak ztratí svou práci, navrhnou roboty zdanit, jelikož to bude vůči zaměstnancům opravdu nefér.