Jaké osvětlení zvolit nad jídelní stůl
Bydlení

Jaké osvětlení zvolit nad jídelní stůl 

Věděli jste, že nad jídelní stůl je praktický jen jeden typ osvětlení? Možná vás to překvapí, jelikož je až obdivuhodné, co jsme schopni nad něj zavěsit. Pojďme se proto na osvětlení nad jídelní stůl podívat více a zjistit tak, jestli vám nad jídelním stolem dřímá skutečně to, co dřímat má. 

Jsou to závěsné lampy, u kterých lze nastavit výšku světla. Závěs je na pružině nebo na nastavitelném lanku a kdykoliv potřebujete, můžete výšku snadným tahem ovládat. Použít můžete i takové, které mají délku pevně stanovenou. V takovém případě však dbejte na to, že by stínítko nemělo bránit ve výhledu na druhou osobu a světlo nesmí nikoho u stolu oslňovat.   

Žárovky by měly vyzařovat teplý odstín. Jídlo tak působí chutně a strávníci ve světle vypadají přitažlivě. Dávejte si proto pozor na stínítka – volte neutrální barvy (bílá, čirá) či teplé odstíny (oranžová, žlutá, červená). 

Tip: Zvolte několik různých svítidel s odlišně rozměrnými stínítky. Jejich vzhled by se měl doplňovat.  

Další možnosti 

Pokud nainstalujete nad stolem světlo přisazené ke stropu, na stůl sice uvidíte, ale dostatečnou světelnost to neobstará. Horší variantou je však, pokud světlo nad stolem není vůbec. V takovém případě si můžete pomoci stojacími lampami s ramenem, které dosáhne až nad jídelní desku. Podobně využít můžete také nástěnné světlo s ramenem.  

Nebojte se poutat pozornost 

Jídelní stůl sdílí v mnoha případech prostor s kuchyní či s obývacím pokojem. Proto chceme, aby ladil s celým zařízením. Vhodně vybrané osvětlení může prostor jen podtrhnout. Nebojte se atraktivních netradičních světel. Nezklame klasika od Ingo Maurera Zettel nebo použijte svítidla se vzhledem kuchyňských prvků. Novinkou jsou také světla ve tvaru mlýnku na pepř.