K čemu slouží tabák
Zajímavosti

K čemu všemu slouží tabák?

Rostlina, kterou hojně zpracovávaly už původní americké indiánské kultury, je známá především svým využitím k získávání nikotinu. Spektrum využití má ale mnohem širší, než by se mohlo na první pohled zdát. Existuje mnoho dalších způsobů, ke kterým lidem po celém světě tabák slouží. Jakými způsoby se tedy tato cizokrajná a exotická rostlina, kterou k nám přivezli zámořští objevitelé v 15. století, ve společnosti dá uplatnit?

Rituály

Rituální užití charakterizovalo právě americké indiány. Různé druhy starodávných doutníků a dýmek byly naprosto běžné a plodina se mimo jiné spojovala s náboženskými hodnotami. V některých kulturách ji považovali dokonce za posvátnou rostlinu a používali ji tak v průběhu různých náboženských rituálů, modliteb a ceremoniálů. Příklady využití v rámci indiánských kultur:

  • Lakotové (Sioux): Rostlina u nich hrála velmi důležitou roli například při uzavírání smluv a dohod.
  • Čerokíové: Považovali rostlinu za posvátnou a používali ji například při modlitbách.
  • Mohykáni: Pro tento kmen se jednalo o důležitý prvek při komunikaci s duchy a v průběhu náboženských ceremonií.

Role plodiny byla ale různá a tradice se lišily v závislosti na jednotlivých indiánských kmenech. Duchovno a rituální použití ale propojovalo všechny.

Tradiční medicína
Lístky se dříve v některých kulturách hojně využívaly i v rámci medicíny a léčebných praktik. Přidávaly se třeba do bylinných směsí, které měly tlumit bolesti a nebo měly mít uspávající efekt.

Průmysl a zemědělství
Kouzlo plodiny objevili také zemědělci, kteří zjistili, že může přispět k obraně proti škůdcům, kteří ničí úrodu. Některé její části se tak mohou vyžít při výrobě pesticidů a bojovat proti nežádoucím škodičům na polích a zahradách. Rovněž se ukázalo, že některé složky tabáku zvládnou efektivně odhánět od rostlin hmyz. Jedná se tak o důležitý element při výrobě přírodních insekticidů.

Je jasné, že exotická rostlina má mnohem širší využití, než by člověka v první chvíli mohlo napadnout. Lidé jsou navíc stále vynalézavější a věda se také vyvíjí, a tak je jen otázka času, kdy se třeba vyklubou na povrch další způsoby, kterými by bylo možné tabák zužitkovat. 

 

Autor: Elena Gotfried