Návyky, které zajistí finanční svobodu
Finance

Návyky, které zajistí finanční svobodu 

Stát se bohatým člověkem může každý. Ten, kdo jím aktuálně není, má jen špatné finanční návyky. Je velká škoda, že se finanční gramotnosti nevěnuje větší pozornost ve školách, ale z posledních průzkumů vyplývá, že i situace po této stránce se dočkává zlepšení. V případě, že chcete být finančně gramotnější a udržet si peníze na svém bankovním účtu, je načase si osvojit konkrétní návyky, které finanční svobodu zajistí. Jaké to jsou? 

Kontrolujte své výdaje 

Jak si udržet peníze na svém bankovním kontu? Tím, že budete vědět, jaké jsou vaše příjmy a jaké jsou na druhou stranu vaše výdaje. V současné době existuje mnoho možností pro kontrolu naší každoměsíční útraty. Zatímco někdo si to vede v aplikacích, jiný dává přednost spíše tabulkám v Excelu.  

Jen tehdy, pokud víte, kolik reálně utrácíte se můžete pustit do investování a dalších podobných kroků.  

Definujte si přesné cíle 

Otázkou však také zůstává, co je to finanční svoboda, po které tak prahnete a kterou si chcete finančními návyky zajistit. Proto si správně definujte své cíle a naplánujte si jejich dosažení právě po stránce financí. Pokud je vaším cílem mít do důchodu naspořených tolik a tolik peněz, udělejte pro to maximum.  

Dokonce se finančními poradci doporučuje, aby se na dosažení tohoto finančního nebo jiného cíle odkládala čtyři procenta z každoměsíčního příjmu. Pro řadu lidí to může být až příliš, proto k věci přistupujte velmi individuálně. 

Čas je nejdražší komodita 

Aneb přepočítávejte cenu za čas. Hledejte efektivní řešení, nikoliv taková řešení, která vás jenom stojí příliš mnoho času, aniž byste za to reálně nedostali pořádně zaplaceno. Tím, že budete vědět, kolik váš čas stojí, si také budete lépe stanovovat cenotvorbu. 

Budete také jinak přistupovat k řadě dalším věcem, jako je přemýšlení právě o budoucím důchodě nebo koupi nemovitosti.