Finance

Pozor na triky inkasní agentury. Mají zmást dlužníka

Nejeden z nás se dostal v minulosti do dluhů, které se s ním táhnou až do nynějška. I když si přejeme, abychom se do dluhů v minulosti nedostali, musíme se s nimi poprat. Bohužel se musíme připravit na inkasní agentury a triky, které na nás budou zkoušet. Inkasní agentury totiž jsou schopné udělat skoro cokoli, jenom aby z dlužníka vymámily peníze. Některé praktiky dokonce vzbuzují v lidech dojem, že člověka brzy navštíví exekutor, pokud nebudou splátky uhrazeny včas. Buďte proto ostražití a odhalte jejich triky. Ne vždycky mají totiž na konkrétní triky právo.  

Ať už jste podnikatel nebo běžný spotřebitel, mohlo se vám v minulosti stát, že jste zapomněli uhradit včas nějakou splátku. Tato neuhrazená splátka se však s vámi táhne až do nynějška. Vinu můžete dávat své vlastní zapomnětlivosti, ale samozřejmě na nezaplacené splátce může mít podíl i nedostatek financí. Neuhrazená splátka však dává pokyn inkasním agenturám, aby se ozvaly a peníze z vás zkrátka dostaly, a to pomocí několika triků.  

Dluh vám poroste 

Pokud se zpozdí splátka, můžete bohužel očekávat nárůst této splátky. Rostou zejména úroky z prodlení, to je však všeobecně známý fakt. Vymahači ale mohou říkat, že navíc k výši splátky a k jednotlivým úrokům připadnou i náklady na vymáhání. Nejvyšší soud České republiky ale v minulosti rozhodl, že náklady spojené s vymáháním nelze zahrnout do náhrady škody. Nenechte se tedy uchlácholit vymahači a neplaťte jim to, co jim platit ve skutečnosti nemusíte. Vždy si raději všechno dopředu ověřte, zejména si ověřte, na co všechno mají nárok a co je jen jejich pouhý výmysl.  

Neustálé telefonáty, e-maily, upomínky 

Jednou z forem vymáhání splátky je také neustálé telefonování, neustále zasílané e-maily a samozřejmě také neustále zasílané upomínky vzbuzující dojem, že k vám takřka ihned přijde exekutor. Buďte však v klidu, řešte to v klidu. Neustálé oslovování dlužníka má jen vzbudit dojem, že musíte pohledávku ihned zaplatit, a to se vším, co vám vymahači naúčtují. Raději si všechno ověřte a teprve poté plaťte to, co platit máte.