Průměrný věk psích plemen se liší, ale lze jej ovlivnit
Zajímavosti

Průměrný věk psích plemen se liší, ale lze jej ovlivnit

Průměrný věk psích plemen se liší, což je pochopitelné. Neznamená to však, že se dané plemeno nemůže dožít i déle, záleží také na tom, v jakých podmínkách žije, jak se k němu chováte a především, čím ho krmíte. Kvalita krmiva má obrovský vliv na celkové zdraví samotného pejska. Prodloužit tak dobu můžete tím, že se k němu budete chovat hezky a dopřávat mu kvalitní stravu. Pojďme se však podívat na průměrný věk u pejsků.

Průměrný věk psích plemen

Podle veterinářů se malí pejsci dožijí většího věku než velcí, je to zapříčiněno nejenom výškou, ale i váhou, která může hrát velkou roli. Opět je důležité ale myslet na několik bodů, které jsme vám popsali v předchozím odstavci. Kromě výšky a váhy hraje velkou roli péče o pejska. Pokud malému pejskovi nedopřejte to, co zkrátka potřebuje, nemůžete se následně divit tomu, že se nedožil stejného věku jako větší pejsci, které jste navštěvovali u svých známých nebo sousedů. Rozhodně byste neměli ignorovat ani výběr rasy, přece jenom se věk dělí i podle toho, jakého pejska si pořídíte.

Pokud bychom začali u afgánského chrta, tady bychom mohli počítat s průměrnou délkou života v rozmezí od 11 do 14 let. Přesnější věk následně stanovuje péče, o které jsme vám již několikrát psali. Jde o pejska, který může váhově dosahovat až 30 kilogramů. Jedná se tedy o relativně velkého pejska. Kdybychom se podívali na irského vlkodava, ten se váhou dostává na hranici neuvěřitelných 75 kilogramů. Jeho věk je tak výrazně nižší, a to přesně o jednu polovinu, na rozdíl od předchozího pejska, kterým byl afgánský chrt. Jak si můžete všimnout, váha a výška hrají svou roli.

Průměrný věk psích plemen

Seznamte se s dalšími pejsky

Průměrný věk psích plemen je velmi odlišný a není se čemu divit. Psích plemen existuje celá řada a vybrat si tu vhodnou není tak úplné jednoduché. Některým záleží na velikosti, dalším na poslušnosti a jiným na délce života. Nedá se tedy přesně určit, jaký pejsek bude pro vás vhodný. Známým pejskem a často kupovaným je německý ovčák. Ten se váhově může pohybovat od 30 do 45 kilogramů. Jeho průměrný věk je poté až 13 let. Přeskočme z větších pejsků k těm menším. Řeč je konkrétně o čivavě, která má váhu kolem tři kilogramů. Věkově se tak může dožít až 16 let.

Ano, možná si říkáte, že mezi čivavou a německým ovčákem není zase takový rozdíl, jako kdybychom se podívali na jejich váhu. Na druhou stranu se věk může u menších pejsků pomocí kvalitní stravy výrazněji prodloužit, což se u větších pejsků nedá říci. S délkou průměrného života v rozmezí od 14 do 16 let se taktéž můžete střetnout i u jezevčíků. Ti už jsou ale váhově těžší, a to přesně o 6 kilogramů. O něco menšího průměrného věku se dožívají bišonci. Ti se hraničně pohybují na stejné úrovni, jako větší pejsci, tedy kolem 14 let. Váha bišonka se nejčastěji pohybuje kolem 5 až 6 kilogramů.

Bojová plemena a průměrný věk

Pojďme se podívat i na bojová plemena. Začněme například rotvajlerem. Jde o poměrně velkého a svalnatého psa, který svým průměrným věkem dosahuje maximálně 10 let. Je potřeba zmínit, že se toto číslo nemusí zastavit. Každý rotvajler se může dožít jiného věku, záležet bude na mnoha faktorech, od péče až po nemoci. Dalším bojovým plemenem je pitbul. Jedná se o nejznámější bojovou rasu, kterou si Češi pořizují. Opět je tady věk nižší, a pohybuje se kolem 12 let. Bylo však u některých majitelů prokázáno, že se dožil i o několik let více, než je samotný průměr.

Problémem u těchto pejsků je fakt, že se u nich mohou objevit nečekané zdravotní komplikace. Ano, ty se mohou objevit u jakéhokoli pejska, ovšem co se týče pitbula, tady musíte být o to opatrnější. Průměrný věk psích plemen, jak sami vidíte se velmi liší.