Sedm tipů, jak snížit spotřebu auta
Cestování

Sedm tipů, jak snížit spotřebu auta

Neustále všude píšou o tom, že roste cena benzinu nebo nafty. Pohonné hmoty už dávno nejsou nejlevnější na trhu, naopak jejich ceny opravdu jdou neustále nahoru. Pokud vlastním automobilem jezdíte do práce dnes a denně, určitě pociťujete, že jsou pohonné hmoty dražší, vaše peněženka totiž neustále pláče. V případě, že patříte k lidem, kteří chtějí uklidnit svou peněženku, ale zároveň se nechtějí pouštět ježdění do práce automobilem, máme pro vás tipy, jak spotřebu auta snížit.  

Spotřeba paliva může narůst hlavně vlivem nesprávné jízdy nebo díky špatnému zacházení s vozidlem. A jelikož ceny pohonných hmot neustále stoupají, správní řidiči by se měli začít líp starat o vozidlo, aby jejich peněženka neplakala.  

Tipy, jak snížit spotřebu auta 

  1. Sledujte neustále počet otáček motoru. Abyste jezdili úsporně, vyplatí se udržovat otáčky motoru na hranici mezi dvěma až dvěma a půl tisíci za minutu, a to za každého převodového stupně.  
  2. Pamatujte, že jízda na jedničku je určená jen k rozjezdu. Včasně zařaďte na druhý rychlostní stupeň, pokud dojde k rozjezdu. Tímto včasným zařazením se sníží spotřeba paliva.  
  3. Jezdit zbrkle a nepravidelně se nevyplácí, daleko lepší je jezdit plynule. Systém brzda – plyn jen zvyšuje spotřebu vašeho automobilu.  
  4. Žádný řidič by neměl zbytečně zvyšovat odpor vzduchu. Ke zvýšení spotřeby vozidla totiž dochází i díky špatné aerodynamice.  
  5. Nezapomínejte na včasné přezouvání zimních a letních pneumatik. Například zimní pneumatika, která se používá v létě, zvyšuje spotřebuje vozidla, a to díky rozdílné konstrukci a rozdílným materiálům, jež zvyšují valivý odpor.  
  6. Pokud stojíte v koloně, vypínejte motory. To ostatně můžete udělat i tehdy, pokud čekáte třeba na to, než po kolejích přejede vlak. Pokud necháte motor běžet, za jednu hodinu může dojít ke spálení až litru paliva.  
  7. Nevozte s sebou zbytečně těžký náklad, pokud to není potřeba. S vzrůstající hmotností vozu se samozřejmě zvyšuje spotřeba paliva.