Šetříme vodou a žijeme v souladu s přírodou. Jak snížit spotřebu vody na zahradě?
Bydlení

Šetříme vodou a žijeme v souladu s přírodou. Jak snížit spotřebu vody na zahradě?

Při sledování sociálních sítí jste jistě narazili na obrovské množství takzvaných eko výzev, které upozorňují na špatné zacházení s přírodou, na zanedbávání našeho životního prostředí. Apeluje na to nejedna celebrita a chtějí motivovat lidi, aby šetřili vodou, aby byli ekologičtější a aby přestali používat plasty. V současné době sice nelze plně omezit plasty, ale je to o tom eliminovat co nejvíce zbytečných plastů. Stejně tak bychom se měli snažit výrazně šetřit vodou, jelikož i za to nám naše okolí, životní prostředí i příroda poděkují.

S příchodem teplých ročních období také přišlo na větší spotřebu vody, jelikož zahrada a rostliny si vodu při neustále pražícím sluníčku vyžadují. Jenže i v této situaci existuje několik tipů, jak snížit spotřebu vody.

Jak snížit spotřebu vody na zahradě a při zalévání rostlin

  • Odborníci radí, že by se měla zahrada zalévat během rána nebo později večer. Důvodem je menší odpařování vody, navíc rostliny nebudou spáleny poledním či odpoledním sluníčkem. Voda při ranním nebo naopak večerním zalévání bude více rostlinami využita. Při zalévání zahrady si raději zkontrolujte koncovku hadice, jelikož tou mohou utíkat i litry vody.
  • Máte na zahradě sud, kádi nebo nádrž? Pokud ne, je třeba ji pořídit. Do takové nádrže může totiž padat dešťová voda, kterou následně využijete při zalévání rostlin. Je to měkká voda, která je pro rostliny vhodnější, navíc vás nic nestojí a příroda vám za to poděkuje stejně jako vaše peněženka.
  • I při zalévání pokojových rostlin je možné snížit spotřebu vody. Při zalévání pokojových rostlin většinou necháváme odtékat vodu, než dojde na ideální teplotu pro pokojovky. Jenže tímto způsobem odtékají opravdu litry vody, proto raději vodu nechejte odstát, ať už ji napustíte při jakékoli teplotě. Do odpadu neodteče tolik nevyužité vody, opět vám poděkuje jak okolní prostředí, tak vaše peněženka.