U jakých nemovitostí poroste jejich cena?
Bydlení

U jakých nemovitostí poroste jejich cena? 

Neklidná doba, nepředvídatelné časy, drahota – to jsou všechno pojmy, které vykreslují a definují současnou situaci ve světě, nejen u nás. To se samozřejmě odráží na mnoha odvětvích, předně také na nemovitostech, jejichž cena závratně roste. Tedy ne u všech nemovitostí, zvýšení hodnoty se očekává hlavně u několika konkrétních typů, se kterými se nyní pojďme seznámit.  

Činžovní domy 

I když klesá možnost koupit si vlastní bydlení, přesto rostou ceny nemovitostí, které pravděpodobně skoupené tím pádem nebudou nebo se jich ujmou movití podnikatelé či investoři z povolání. Nejvíce na své hodnotě aktuálně rostou činžovní domy a pravděpodobně tomu tak bude i nadále. Institucionální investoři mají žně, dalo by se říct.  

Činžovní domy rostou na své hodnotě (a budou na své hodnotě také růst) hlavně v krajských městech, jako jsou Praha, Brno, České Budějovice, také Olomouc nebo Liberec. Očekává se zvýšený nárůst hodnoty hlavně u starších nemovitostí, které jsou však po stránce stavební velmi kvalitní a přichystané na rozsáhlou rekonstrukci.  

Stavební pozemky 

Vedle tradičních nemovitostí výrazně porostou ceny také stavebních pozemků. Ty jsou však takovou stálicí v tomto žebříčku. Hodnotově zdražují už posledních pět let, a to možná i kvůli tomu, že jich není příliš mnoho. Napříč celou republikou ubírají a když už se některé město rozhodne je zpřístupnit (a ještě k tomu za velmi výhodnou cenu), lidé jsou schopní před úřadem dokonce i nocovat, aby se k nim stavební parcely dostaly.  

Pokud jste investorem, nejvhodnější je kupovat pozemky v lokalitách, kde se očekává nárůst poptávky. V Praze například v okolí budoucího metra D, které bude spojovat odlehlejší části s centrem hlavního města.  

Obchodní centra 

O co roste zájem a s tím roste samozřejmě i cena jsou obchodní centra, která mají nebo mohou vyrůst hlavně v okrajích metropolitních prstenců. Díky změnám ve složení obyvatel a také rozšiřování měst je to z pohledu investorského velmi slibná příležitost.