Jaké dvě možnosti se nabízejí v bydlení
Bydlení

Jaké dvě možnosti se nabízejí v bydlení?

Bydlení patří mezi prvotní otázky, které se dostaví už v mladistvém věku. Jakmile přijde vhodný věk, každý by se nejraději od svých rodičů ihned odstěhoval. Ne vždy tomu tak může být, protože do cesty se mohou postavit všelijaké překážky. Pokud ovšem chcete řešit bydlení, pak máte hned několik variant, nebudeme-li počítat bydlení s rodiči. Pojďme se podívat na to, jaké možnosti se nabízí.

Pronájem aneb investicím se nevyhnete

Nemáte-li jako mladý člověk finanční prostředky na rozhazování, je ideálním řešením pronájem. Tady je ovšem potřeba počítat s tím, že hledání může trvat i několik dnů, popřípadě týdnů. Zvlášť v momentě, kdy nebudete chtít uzavřít pronájem prostřednictvím realitní kanceláře. Realitní kanceláře totiž v tomhle směru ovládají většinový trh, což znamená, že v konečném důsledku zaplatíte o několik tisíc korun více, a to z toho důvodu, že si realitní kanceláře nebo makléři účtují provizi ve výši jednoho nájmu.

Jaké dvě možnosti v bydlení se nabízejí

Kromě provize pro realitní kancelář musíte počítat také s kaucí, která se může vyšplhat až na tří měsíční nájemné. Když si ve finále vezmete, že hledáte byt v Praze nebo v Brně, vyjde vás toto stěhování na několik desítek tisíc korun. Dále však musíte počítat s tím, že tyto částky se týkají čistě jen stěhování a hledání nového bydlení, nikoli vybavení. S vybavením tak můžete být bez větších problémů i na částce převyšující 100 tisíc korun a více. To ale pouze v takovém případě, kdy najdete relativně levné bydlení, do kterého si ze začátku pořídíte ty nejlevnější věci, co se týče výbavy i nábytku.

Druhou možností je hypoteční úvěr

Jestliže už nějakou dobu pracujete, druhou možností je hypoteční úvěr. Jde o nejčastější dvě možnosti, které připadají v úvahu. Tady zase musíte být připravení na počáteční kapitál, který se u bankovních společností pohybuje od 10 do 20 %. Budeme-li se držet Prahy, může se tato částka přehoupnout za hranici až 500 tisíc korun. Ano, počáteční kapitál lze řešit prostřednictvím dalšího úvěru, ale to je zase na oplátku potřeba myslet na to, že kromě hypotečního úvěru budete ještě splácet úvěr ze stavebního spoření nebo spotřebitelskou půjčku.