Jak se dříve hledalo zlato a co zlatokopové potřebovali
Zajímavosti

Jak se dříve hledalo zlato a co zlatokopové potřebovali

Zlato je dnes drahý kov, do kterého se s radostí investuje. Lidé totiž věří, že právě zlato jejich úspory i zněkolikanásobí. Pravdou ale je, že zlato je investice jako každá jiná, což znamená, že i když je nyní svou hodnotou nahoře, za pár dní se klidně může octnout na svém dně. Tak to zkrátka s investicemi chodí, investice jsou nestálé a každý, kdo do nich investuje, musí počítat s tím, že se investice nemusí zrovna vyplatit.  

Pokud patříte k lidem, kteří se o zlato zajímají, pak pro vás máme pár zajímavých informací. Prozraďme si například, jak se kdysi hledalo zlato nebo co k tomu zlatokopové kdysi dávno potřebovali.  

Jak se hledalo zlato 

Ve většině případů zlato objevila voda. Na dně vodních toků se totiž ukládaly částečky kovu, kterým se také jinak říkalo zlatinky. Ty se vyplavily vlivem podzemních vod ze zlaté žíly. Těžké minerály, jako je i zlato, se zapadávaly do dna v blízkosti původního zdroje. Poté se jen putovalo s rýžovací miskou a sledovalo se, kam drobný kousek zlata dopadne. Podle toho se tak našlo místo, kde zlato pravděpodobně je, a poté se jen s pomocí sond hledala zlatá žíla.  

Co zlatokopové potřebovali? 

Ke zlatokopeckému nářadí patří například takzvaná rýžovací pánev. Jedná se o zlatokopecké nářadí, které bylo velice jednoduché, zlatokopové si ho vyráběli přímo v nalezišti. Rýžovací pánev byla vybavená několika žlábky a výstupky, které pomáhaly zadržet a následně vytáhnout zlato.  

Také se používal takzvaný jílovací škopek, který patřil opět mezi důležité pomůcky každého zlatokopa. Jedná se o přenosnou pomůcku, která se hodí všude tam, kde je vyšší podíl jílu.  

Používala se také takzvaná rýžovací kolébka, která se používala tam, kde byl vysoký obsah zlata a na druhou stranu nedostatek vody. Rýžovací kolébku si uměl zhotovit naprosto každý zlatokop.